Předpověď počasí v zimních horách

Alena Zárybnická
Pátek, 19. ledna 2024
KlonDike music club: 17:30–18:45
Zdarma v rámci základního festivalového vstupného, Volných míst: 95

Počasí je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících bezpečnost, ale i krásu skialpové túry. Jeho správná předpověď (sběr informací a jejich následné vyhodnocení) musí být základní schopností každého, kdo se pohybuje v horském terénu. Představa, že se ráno před výletem pouze podíváme do aplikace “počasí” a vyrazíme, je hodně naivní. 

Pokud chcete být zodpovědným skialpinistou, musíte jít – jak se říká – štěstí trochu naproti a na předpověď počasí si jednak vyhradit trochu času a pak: vědět jak na ní. Atraktivní přednáška o předpovědi počasí v zimních horách vás provede postupem, kterak minimalizovat nepříjemná překvapení z náhlých změn počasí. Jak předpovídat trend a vývoj v následujících dnech a jak číst terén a pozorovat okolí tak, aby vás nepřekvapilo nejen počasí které bude, nýbrž i to, které bylo. 

Za jednou podrobnou horskou předpovědí z pera profesionála je i mnoho hodin práce. Do takových podrobností při tvorbě vlastní přípravy samozřejmě zacházet nemusíte. Stejně je ale velmi zajímavé si vyslechnout, jak předpovědi vznikají, co vše je při nich třeba zohlednit a ze kterých zdrojů čerpat. To jsou jen některé z otázek, na které dostanete v rámci přednášky odpovědi.

Přejít nahoru