Předpověď počasí v zimních horách

Sobota, 21. ledna 2023
Hotel Krokus: 12:00–06:40
Zdarma v rámci základního festivalového vstupného, Volných míst: 60

(přednáška, 14:00 – 16:00)
zdarma v rámci základního festivalového vstupného

Přednáška začíná ve 14:00 v Hotelu Krokus.

Počasí je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících bezpečnost, ale i krásu skialpové túry. Jeho správná předpověď – sběr informací a jejich následné vyhodnocení – musí být základní schopností každého, kdo se pohybuje v horském terénu. Představa, že se ráno přes výletem pouze podíváme do aplikace „počasí“ a vyrazíme, je hodně naivní. 

Pokud chcete být zodpovědným skialpinistou, musíte jít – jak se říká – štěstí trochu naproti a na předpověď počasí si jednak vyhradit trochu času a pak: vědět jak na ní. Atraktivní přednáška o předpovědi počasí v zimních horách vás provede postupem, kterak minimalizovat nepříjemná překvapení z náhlých změn počasí. Jak předpovídat trend a vývoj v následujících dnech a jak číst terén a pozorovat okolí tak, aby vás nepřekvapilo nejen počasí které bude – nýbrž i to, které bylo. 

Za jednou podrobnou horskou předpovědí s pera profesionála je i mnoho hodin práce. Do takových podrobností, při tvorbě vlastní přípravy, samozřejmě zacházet nemusíte. Ale stejně bude zajímavé si vyslechnout, jak předpovědi vznikají, co vše je při nich třeba zohlednit a ze kterých zdrojů čerpat. To jsou jen některé z otázek, na které dostanete v rámci přednášky odpovědi.

Přejít nahoru