Předpověď počasí v zimních horách

(přednáška, 90 min)

Počasí je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících bezpečnost, ale i krásu skialpové túry. Jeho správná předpověď – sběr informací a jejich následné vyhodnocení – musí být základní schopností každého, kdo se pohybuje v horském terénu. Představa, že se ráno přes výletem pouze podíváme do aplikace „počasí“ a vyrazíme, je hodně naivní. 

Pokud chcete být zodpovědným skialpinistou, musíte jít – jak se říká – štěstí trochu naproti a na předpověď počasí si jednak vyhradit trochu času a pak: vědět jak na ní. Atraktivní přednáška o předpovědi počasí v zimních horách vás provede postupem, kterak minimalizovat nepříjemná překvapení z náhlých změn počasí. Jak předpovídat trend a vývoj v následujících dnech a jak číst terén a pozorovat okolí tak, aby vás nepřekvapilo nejen počasí které bude – nýbrž i to, které bylo. 

Známá meteoroložka a skialpinistka Alena Zárybnická říká: „Za jednou podrobnou horskou předpovědí počasí je většinou až několik hodin práce.“ Jak taková předpověd vzniká? Co vše je při ní třeba zohlednit? Ze kterých zdrojů čerpat? To jsou jen některé z otázek, na které dostanete odpovědi.

Přejít na začátek