O nás

V posledních letech zažívá skialpinismus obrovský boom. Platforma #skialpuj vznikla s cílem vzdělávat a edukovat veřejnost stran tohoto sportu. Pod její hlavičkou dnes organizujeme tři vzájemně se doplňující projekty a největší tuzemský test skialpových lyží.

 

naše edukační platformy

  • skialpuj.cz je internetový portál každého skialpinisty. V ucelené a přehledné formě nabízí vyčerpávající výčet informací pro ty, kteří se o skialpinismus zajímají. Najdete zde rady, jak začít se skialpy, tipy na doporučené vybavení, cenné zkušenosti stran bezpečnosti i náměty na výlety nejen pro začátečníky!
  • SkialpujFEST je čtyřdenní festival, odehrávající se v “centru skialpinismu u nás” v Peci pod Sněžkou a autentickém prostředí krkonošských horských bud. Nabízí odborné přednášky, specializované workshopy, testování výbavy i největší tuzemský skialpový závod pro hobíky i profesionály Noc Tuleních pásů.
  • Skialp do škol představuje skialpinismus učitelům a dětem. V rámci projektu pořádáme akreditované kurzy MŠMT, na kterých učíme učitele správným, bezpečným a odpovědným základům skialpinismu. Ti následně nabyté zkušenosti předávají dál dětem v rámci tradičních lyžařských kurzů.
  • SkialpujTEST je největší veřejný test skialpových lyží. V testovacím depu se nám sešlo více než 130 párů skialpových lyží a přes 60 párů skialpových bot od většiny předních lyžařských značek.

kdo jsme

Branislav “Gabo” Adamec
horský vůdce UIAGM & bývalý country manager OberAlp group 

“Nechápal jsem, proč Češi dávají v horách přednost běhu na lyžích před skialpem. Rozhodl jsem se to změnit. Myšlenka založit skialpový festival je stará již několik let.”

Gabo za posledních 12 let prakticky rozskialpoval Českou republiku. Vyrůstal v horách, takže lyžování a turistiku provozoval od útlého mládí. Poté začal i s lezením a v Tatrách podnikal první skialpinistické túry – tehdy ještě v pohorkách, s dvoumetrovými sjezdovými lyžemi a plastovými lyžáky v batohu. Gabo je narozen 20. února 1960 (v Ružomberoku) a skialpovat začal již v roce 1980, takže skialpuje už přes 40 let. V roce 1983 se stal členem českého horolezeckého družstva a v letech 1985 až 1990 byl členem družstva federálního. Je ženatý, má tři dcery a žije v Tišnově. Pracoval jako Country Manager značek Salewa, Dynafit, Wild Country, Pomoca a Evolv pro ČR, SK a Maďarsko. Aktuálně se věnuje hlavně projektu Skialp do škol a rozvoji festivalu SkialpujFest. 

 

Jan Klouček
project manager & novinář

“Před patnácti lety jsme do SKI magazínu zařadili skialpinismus jako pevnou součást obsahu. Viděl jsem jeho potenciál. Dnes vím, že jsem se nemýlil.“

Honza téměř 20 let pracuje mimo jiné jako novinář a působil např. ve společnostech Economia, SKIPress a SNOW media. Celých 13 let byl zástupcem šéfredaktora Ski magazínu a šéfredaktorem a creatorem webu SKImagazin.cz. Je majitelem projektové a reklamní agentury Choice a spoluautorem magazínu Choice. Honzovou srdcovou záležitostí je však skialpinismus. Již před patnácti lety se ve SKI magazínu podílel na zařazení skialpinismu jako pevné součásti obsahu časopisu. Sám k tomu řekl: “Viděl jsem jeho potenciál. Dnes spoluvlastním skialpový portál skialpuj.cz, pořádám SkialpujFEST a jsem spoluautorem a lektorem projektu Skialp do škol, v němž vzděláváme učitele tak, aby oni mohli následně skialpinismus předávat dál a skialpování se stalo součást školních lyžařských kurzů. Vím, že jsem udělal dobře.“

 

Ondřej Moravec
biatlonista & instruktor skialpinismu

“Začínal jsem u nás v okolí, převážně na Králickém Sněžníku, později i něco málo na Slovensku. Gabo, kterého jsem poznal před 10 lety, byl první člověk, který mě vzal do pořádných hor a dal mi příležitost vyzkoušet si pravý horský skialp.”

Rodák z Letohradu, od mala sportovec tělem i duší, a to mu vydrželo až do teď. Někdy před 20 lety se poprvé dostal ke skialpinismu a už tenkrát věděl, že to bude láska na celý život. Něco pochodil v Alpách, zkušenost má i z PDG nebo z legendární Haute Route Chamonix Zermatt. “Loni v létě jsme se vydali do Pamíru a to byl také zážitek. Momentálně je mojí hlavní náplní vzdělávací projekt Skialp do škol. Cílem projektu Skialp do škol je předat základní znalosti skialpu kantorům, tak, aby v budoucnu mohli tento skvělý sport ukázat dětem na školách.” Ondra je zapojený i do organizace SkialpujFEST. “Těším se na spolupráci v dalších ročnících.” Bývalý reprezentant v biatlonu má na svém kontě více než 300 startů ve světovém poháru i tři olympijské medaile a moc dobře ví, jak důležitá je ve sportu pozitivní motivace.

 

Tomáš Binter
fotograf & bývalý český reprezentant ve sportovním lezení

“Na lyže bez vleků mě poprvé vzal Honza Klouček, aby mi dokázal, že i zarytého sjezdaře může skialp okouzlit. Netrvalo dlouho a na sjezdovky už jsem si téměř nevzpomněl. Skialpy mě totiž přivedly k řadě krásných horských dobrodružství, i k partě skvělých lidí.”

Držitel ocenění Czech Press Photo a bývalý reprezentant v lezení na obtížnost, který postupem času vyměňuje letní skály za zimní hory. Od útlého mládí byl jako doma na sjezdových lyžích i snowboardu, ke skialpinismu se však naplno dostal až s koncem závodního lezení. Od té doby příležitostně absolvoval několik závodů na skialpech, především se ale vydal na řadu skialpových výprav a výstupů nejen v horách Čechům blízkým, ale třeba i na Krétě, v kyrgyzstánském Pamíru nebo Norsku. Tomáš pracuje jako reklamní a portrétní fotograf – jeho fotky se pravidelně objevují například v magazínu Reportér. Současně je i hostujícím lektorem v ateliéru Užité fotografie na Západočeské univerzitě. Rád ale zůstává i ve sportovním světě. Je součástí organizačního týmu SkialpujFESTu, lektorem v projektu Skialp do škol a mimo skialpinismus pomáhá i lezecké asociaci LANO, která se stará mimo jiné o přípravu a rozvoj vrcholových závodních lezců.

Přejít nahoru