Zdeněk Háček Hák

Workshopy:

Zdeněk Hák neboli Háček, je kluk z Mostu, který je jednou z nejvýznamnějších postav českého horolezectví a skialpinismu. Je horským vůdcem IWGA, držitelem nejprestižnějšího horolezeckého ocenění Piolet d’Or (tzv. Zlatý cepín), pětinásobným vítězem závodu českého poháru ve skialpinismu a má za sebou několik expedic (nejen) do Himalájí – za prvovýstupy či sjezdy jak s Markem Holečkem, tak třeba s Jaroslavem Bánským nebo Janem Trávníčkem. Je taky nadšeným pískařem, v Adršpachu má na kontě pár prvovýstupů! Roku 2017 obsadil třetí místo v anketě Horolezec roku a získal za své expedice i několik ocenění Výstup roku.

Co se lyžování týče, začínal jako sjezdař, ale jak sám říká “bylo to spíše z donucení”. Prý je jediný, kdo porážel Ondru Banka, bohužel jen do juniorských let. Ne každý je ale na alpské lyžování jako dělaný a tak Háček po několika letech přešel na skialpinismus, ve kterém se dostal až do českého reprezentačního týmu. Proslavil se ale hlavně díky svým sjezdů vysokých hor. Je například jediným Čechem, který na lyžích sjel nejvyšší vrchol pohoří Hindukúš Nošak (7 492 m).

Háčkovi největší úspěchy v kostce:

  • výstup a sjezd na skialpových lyžích – Nošak (7 492 m n. m.), Hindúkuš
  • výstup novou cestou jihozápadní stěnou alpským stylem na Gašerbrum I (8 068 m n. m.), Karákóram, s Markem Holečkem
  • výstup novou cestou SZ stěnou na Čamlang (7 319 m n. m.), Himálaj, Nepál , s Marekem Holečekem
  • prvovýstup severní stěnou a první traverz masivu Kangchung Shar (6 063 m n. m.) – „Ádův nebeský traverz“, Himálaj, s Jaroslavem Bánským
  • výstup normální cestou, Ama Dablam (6 812 m n. m.), Himálaj, Nepál – s Janem Trávníčkem a dalšími lezci
  • výstup západní stěnou (novou, přímější cestou) na Ama Dablam, s Jakubem Káchou

 

 

Přejít nahoru