Zkoumáme sníh: od firnu až po prašan

Myslíte to se skialpem vážně? Chcete se donekonečna toulat liduprázdnými údolími a užívat si samotu a blízkost hor? Sjíždět panenské pláně a šplhat na těžko dostupné vrcholy? Zároveň ale být v relativním bezpečí, poznat záludnosti a umět odhadnout situaci stran počasí, sněhových podmínek a lavinové situace? Pak počítejte s tím, že vaše skialpová budoucnost bude nikdy nekončícím procesem učení, během něhož se budete snažit poznat přírodu, počasí i vodu ve všech jejích skupenstvích.

V unikátním workshopu Romana Jurase a Alvina Tomáška se doslova podíváte hluboko do nitra sněhu. Roman je nadšený skialpinista a ostřílený horal. Ale hlavně taky univerzitní učitel, který se sněhu věnuje v rámci své práce na České zemědělské univerzitě v Praze. Alvin Tomášek je rodák z Pece, lyžař od dětství, horolezec a bývalý reprezentant České republiky v cyklokrosu, který má lavinovou problematiku sic jen jako svůj koníček – přesto toho o ní ví jako málokdo. Tito dva vám během svého workshopu předají maximum svých zkušeností a jejich snahou bude, abyste byli lavinami a sněhem lapeni stejně, jako oni.

Na co se můžete těšit? Výzkum sněhu je jedním z důležitých témat vědců a pedagogů nejen katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování. Jak se sníh zkoumá, jak ovlivňuje např. vodní režim v krajině nebo bezpečnost lyžařů? Jakou má roli v přírodě? Co je to zrání sněhu, jaké tvoří krystaly apod.? Podíváte se i na to, co dělá se sněhem globální změna klimatu. Zda na horách sněží, případně prší víc, než dřív. Možná nakouknete i přímo do lavinové problematiky (typy lavin, lavinový katastr, modelování lavin apod.) – i když pro zájemce o tato témata doporučujeme účast i na obecnějších workshopech horské služby nebo horských vůdců (laviny pro začátečníky a pokročilé).

Přejít nahoru