Mára Holeček a Radoslav Groh: O skialpech a horách

Mára Holeček a Radoslav Groh
Pátek, 20. ledna 2023
KlonDike Music Club: 18:00–20:00
Zdarma v rámci základního festivalového vstupného, Volných míst: 100

Pozor změna. Díky nemoci Kláry Kolouchové spojujeme všechny páteční přednášky na KlonDike Music Club a začneme přednáškou Skialpujeme ve slovenských horách v 16:30 hod. Martin Honzík a jeho lavinové nehody začínají v 18:00 a Mára Holeček s Radarem v 19:00 hod.

Kdo by je neznal? Mára Holeček a Radoslav Groh plnili titulní stránky novin loňské léto, kdy alpským stylem úspěšně zdolali nepálskou horu Baruntse, načež počasím uvězněni na jejím vrcholu čekali několik dní na možnost návratu. Mára Holeček je v současnosti jedním z nejuznávanějších horolezců světa, když jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d’Or (tzv. Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa – Gašebrum I. Rodák z Vrchlabí a horský vůdce Radoslav „Radar“ Groh je zase mistrem České republiky ve skialpinismu, čtvrtý muž slavné Pierra Menty a mnohonásobný vítěz Noci Tuleních pásů. Lezl v patagonských stěnách a má za sebou i výstup na vrchol obávané 8000 Nanga Parbat.

Mára Holeček ke své přednášce říká: „Co nás žene vzhůru a co hledáme za odpověď na vršku. Kde jsou hranice našich dovedností i představ. Jsme individualisti sólisti, kámoši na laně, anebo jak to vlastně je. Nakolik nás ovlivňují předchozí generace lezců. Svazují naše rozhledy, zavazují nás, či můžeme v nich hledat inspiraci. Odpovědi, obrázky a filmové šoty…, to nás vše při setkání čeká 😊 “

Kombinace jejich zážitků z expedic na Huandoye v Peru či právě Baruntse doplněné o Radarovy zkušenosti se skialpem v místech, o kterých většina z nás nemá ani potuchu, že existují, slibuje výjimečný zážitek a bude jedním z vrcholů festivalu.

Přejít nahoru