Konec čekání! Zažili jsme parádní skialp kousek od hranic

Patříte mezi ty skialpinisty, co již pár týdnů pokukují po předpovědi počasí a přemýšlí, zda má cenu vyrazit za sněhem? Máme dobrou zprávu: cenu to má! O víkendu jsme proběhli salzburgský Obertauern a hlásíme, že podmínky na začátku sezony jsou parádní! Mnohem lepší, než jsme doufali. 

Známý zimní resort ležící ve stejnojmenném průsmyku je vyhlášen především coby spolehlivá apres-ski adresa. Během zimní sezony tu každé odpoledne duní z horských chat a barů hudba nejrůznějších žánrů, do níž se vlní lyžaři s parohy na hlavách. Na takový obrázek ale můžete zatím zapomenout. Lyžařská (myšleno sjezdařská) sezona tu začne až 24. listopadu. Do té doby jsou zdejší svahy okupovány pouze nekonečným zástupem hučících sněžných děl a… skialpinistů.

Za průzkumem množství a kvality prvního sněhu letošní sezony jsme se do Obertauernu nevydali náhodou. Resort, do něhož spolehlivě dojedete autem, leží v nadmořské výšce 1740 metrů a jde tak o nejbližší opravdu spolehlivou sněhovou adresu. Z Prahy to na sníh zvládnete za pět hodin, z Brna ještě rychleji. A i když je areál známý především sjezdařům, jde i uprostřed zimní sezony o opravdu dobrý tip na skialpovou destinaci. Z vrcholů tyčících se přímo nad areálem jako Hundskogel (2239 m), Gamsleitenspitze (2359 m) nebo Gamsspitzl (2340 m) se na všechny strany rozbíhají krásné skialpové túry, po kterých se můžete toulat po mnoho hodin (i dnů).

První skialp sezony hodnotíme na 9 z 10

Naše ambice v polovině listopadu byly samozřejmě mnohem skromnější, přesto je Obertauern naplnil měrou vrchovatou. Z domněnky, že horko těžko objevíme ostrůvky sněhu, po kterých půjde vystoupat nahoru a pak se nějak sesuneme zpět, se vyklubaly tři dny parádního pochození. Zvládli jsme mlhu, vítr a modrou oblohu, led, manšestr i prašan a nakonec odjeli s více než čtyřmi tisíci nastoupaných výškových metrů. Dámy a pánové, kdo z vás to má?

Než se za čtrnáct dní rozjedou první lana nastupující sezony, s čistým svědomím můžeme návštěvu skialpového Obertauernu doporučit. Jasně, není to na zdolání kompletní hřebenovky Nízkých Taur, ale například prašanové hřiště pod Gamsspitzl nebo blízké okolí Seekarspitze či cik-caky pod Seekareckem vám spolehlivě vydají na několikadenní zábavu. Jasně, stále hučící děla v pozadí, zavřené chalupy a pustý Obertauern připomínající město duchů vám může pár procent na nadšenostní škále ubrat, ale na první, ještě podzimní skialp sezony je to stále boží..

Užitečné odkazy: 

Pár fotografií z našich toulek Obertauernem

Přejít nahoru